Fitness aktivity - Jóga

Upozornění: výuka bude zahájena 3.10.2018

9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 16 16 17 17 18
út
st zahájení výuky od 3.10. (Drápalíková)

FCM - zrcadlový sál

Slovo “jóga” pochází ze sanskrtského slova “yuj”, jež znamená jednota nebo sjednocení – sjednocení mysli, těla a duše. V našem každodenním životě bychom si možná přáli víc užívat přítomnost, ale často přistihneme svoji mysl, jak nás rozptyluje myšlenkami, které ne a ne vypnout. Mysl nás odvádí do minulosti nebo stresuje něčím, co se ani nemusí stát. Máme problém porozumět našemu tělu – co potřebuje, jak se hýbe. Kvůli našemu rychlému stylu života, často kvůli stresu a spoustě aktivit či povinností se zase zapomínáme zastavit, ujasnit si kam směřujeme, co doopravdy chceme – zapomínáme poslouchat naši duši. O tom všem je jóga. V lekcích se zaměříme právě na sjednocení – balanc – našeho těla, mysli i našeho vnitřního já. Vypneme našeho auto-pilota, zklidníme se, zrelaxujeme, užijeme si přítomnosti a posílíme a zpružníme tělo.

Lekce budou zaměřeny na styl Hatha flow, který dává studentovi prostor se naučit správně základní jógové pozice. Hatha je velmi uklidňujícím a stabilizujícím typem jógy. Protože se v Hatha józe drží jednotlivé pozice poměrně dlouho, jde o skvělý styl pro posílení svalů celého těla. Flow zase nasvědčuje tomu, že jednotlivé pozice budou plynule navazovat jedna na druhou. Během lekcí se budeme zaměřovat na správné dýchání. Vyzkoušíme základní meditační a dechové techniky (pranayama) a yogu nidru (jógínský spánek). Ke konci semestru se lekce postupně posunou k Vinjasa stylu, který je o něco dynamičtější, ale je stále postaven na stejných základech jako Hatha yoga.

CÍL PŘEDMĚTU

Student zná základní jógové pozice, rozumí, jak správně dýchat a při cvičení si je vědom svého těla a jednotlivých částí, které jsou při pozicích zapojeny. Účastník lekcí rozumí, jak se připravit na cvičení správným zahřátím, zklidněním mysli a dechovými technikami. Je mu také známa základní filozofie jógy.

Lektor:

Jitka Drápalíková, e-mail: jita.drapalikova@gmail.com