Rozvrhy sportů

Fitness aktivity - Koordinace a postřeh

Garant:

9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 16 16 17 17 18 18 19 19 20
po
út Altof
st
čt
so
ne
 
FCM - zrcadlový sál

Anotace:

Koordinace a postřeh jsou obecnými atributy člověka, které využíváme každý den. Obvykle se o těchto vlastnostech mluví v souvislosti se sportem, u něhož se uplatňují ve zvýšené míře. Obojí však využíváme i v naprosto běžném životě - např. při řízení auta, skládání oblečení či chůzi v davu.

Málokdo se v dospělosti soustředí na rozvoj těchto schopností. Je to hlavně doména malých dětí a profesionálních sportovců. Dříve byl rychlý postřeh a obratné tělo nutností pro přežití, dnes už to tak není...

V tomto předmětu budeme pomocí her a drilů rozvíjet koordinaci těla v prostoru a vnímání okolních podnětů. Zlepšíme spolupráci mozku s tělem, pobavíme se a zároveň se u toho občas spotíme.

Budeme využívat tzv. „beginner mindset“ - učit se aktivitu jen do průměrné úrovně a poté se opět začít učit něco jiného. Tento způsob má největší přenos jak pro ovládání těla, tak pro vývoj mozku.

Obsah předmětu:

Hlavní náplní budou pohybové hry a drily zaměřené na zlepšení koordinace a postřehu. V závislosti na typu hry/drilu budete pracovat sami, ve dvojici, nebo i v celé skupině. Budeme cvičit pouze s vlastním tělem, nebo i s pomůckami jako je tenisový míček, dřevěná hůl, či obyčejný papír.

Intenzita bude proměnlivá - občas se zadýcháte, občas budete v klidu. Většina aktivit bude vyžadovat nutnou dávku soustředění, což vás donutí pustit ostatní myšlenky z hlavy.

Cíl předmětu:

Cílem je zlepšení ovládání vlastního těla a zbystření vnímání okolních podnětů. Chceme zkvalitnit spolupráci mozku s tělem. Budeme se snažit zejména o rozvoj těchto atributů:

  •        reakční čas
  •        orientace v prostoru
  •        koordinace pohybu
  •        perspektivní vidění
  •        polohocit
  •        vnímání hmatem
  •        práce s druhým člověkem

 

Zlepšení v těchto oblastech má obvykle přesun do všech ostatních sportů a každodenního života.

 

Odborné vedení:

Radek Altof, e-mail: 

 

Akce

Katalogové listy